תאונות דרכים

לפני הכל- מהי תאונת דרכים?

תאונת דרכים נחשבת למאורע בו נגרם לאדם נזק גופני בעקבות שימוש בכלי רכב למטרת תחבורה. השימוש בכלי הרכב כולל כמובן נסיעה אך גם פעולות נוספות כמו החניית הרכב, ירידה ממנו או עליה  אליו, תיקון שנעשה בצד הדרך וגם מצב בו ישנה התדרדרות של הרכב, התהפכות וגם התנתקות של מטען או חלק מהרכב במהלך נסיעה שגרמה לנזק יחשבו לתאונת דרכים.

גורמים לתאונות דרכים

לתאונות דרכים יכולים להיות מספר גורמים. גורם ראשון הוא הגורם האנושי. עייפות הנהג וחוסר עירנות, לעיתים כתוצאה מנהיגה בשכרות כמו גם התנהגות בלתי הולמת על הכביש, חוסר זהירות, אי ציות לתמרורים או לחוקי התנועה עלולים לגרום לתאונה. גורם שני הוא מצב התשתיות. בור שנפער בכביש, סדקים, כתמי שמן או מפגעים אחרים יכולים בהחלט להיות הגורמים לתאונה. עורך דין תאונות דרכים ינחה אתכם במקרה כזה אילו ראיות להביא על מנת להוכיח את צדקתכם. גורם שלישי הוא מצב הרכב. מצב מכני לקוי יכול לגרום לתאונה.

נזיקין במקרה של תאונת דרכים

תאונות הדרכים הן אחת הבעיות הבוערות ביותר היום. כמות הנפגעים בתאונות דרכים היא גדולה ביחס לכמות הנפגעים מסיבות אחרות כמו מבצע צבאי או פעולת טרור. אמנם המודעות לתאונות דרכים גדלה וישנו חיפוש אחר פתרונות שיפחיתו את מספר התאונות והנפגעים, אך הכבישים מתמלאים משנה לשנה בעוד מכוניות והדבר מעלה עוד את כמות התאונות. תאונת דרכים קלה תגרום בדרך כלל לנזק מסויים לרכוש כמו פגיעה בפגוש או דלת הרכב, ובתאונות דרכים קשות יותר הפגיעה הופכת גם לפגיעה גופנית בנוסף לפגיעה ברכוש.  על מנת לקבל את הפיצוי עבורה נזקים שנגרמו הכרחי שיהיה לנהג ביטוח, כאשר הביטוח ההכרחי הוא ביטוח חובה המבטח מפני פגיעות גופניות של הנהג והנוסעים עימו. עם זאת, היום רובה נהגים מחזיקים גם בביטוחים נוספים כמו ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף על מנת להיות מוגנים ככל האפשר מפני נזקי התאונה.

לאן לפנות במקרים שונים של תאונות דרכים

הבסיס לטיפול בפיצויים בעקבות תאונה הוא הביטוח. הביטוח מסייע בכיסוי ההוצאות עבור נזקים בגוף וברכוש. ישנם מספר סוגי ביטוחים האחראים כל אחד על היבט אחר. ביטוח חובה בא לכסות נזקים שנגרמו עקב פגיעות גוף לנהג עצמו, לנוסעים שהיו עימו ברכב בזמן התאונה או להולכי רגל בהם פגע. ביטוח צד ג' מכסה נזקים לגוף ולרכוש שנגרמו לצדדים אחרים כתוצאה מהתאונה. ביטוח מקיף מכסה נזקים שנגרמו לרכב של הנהג בעקבות תאונת דרכים וגם בעקבות מקרים אחרים כמו שריפה או גניבה. על מנת לפנות לגורם המתאים בדרישה לקבלת פיצויים כדאי להתייעץ קודם עם עו"ד תאונות דרכים שימליץ לאן כדאי לפנות. לדוגמה, במצב בו נפגע הנהג אך הרכב לא היה מבוטח בביטוח חובה ישנה קרן מיוחדת אותה ניתן לתבוע. קרן זו הוקמה לנפגעי תאונות דרכים והיא נקראת קרנית. מיד לאחר התאונה כדאי לראות מהם הנזקים שנגרמו לגוף או לרכוש, לברר אילו ביטוחים יש לכם ואילו ישנם לצד השני ולהחליף את הפרטים הרלוונטיים כמו פרטי הנהגים ופרטי הביטוח: חברת הביטוח, מספר הפוליסה או שם סוכן הביטוח. עו"ד תאונות דרכים יסייע לכם לקבל את שמגיע לכם.