תחומים בהם עוסק עורך דין צבאי

תחומים בהם עוסק עורך דין צבאי – לצערנו הרב, החל משנת 87, ימי האינתיפאדה הראשונה, השימוש בעורך דין צבאי עלה במאות אחוזים, הן עקב תביעות חיצוניות כנגד חיילים והן בעקבות תביעות בתוך הצבא של הפרקליטות הצבאית נגד חיילים שלטענתם פעלו בניגוד לחוק הצבאי ונקטו בפעילויות לא חוקיות שנוגדות את החוק ואת רוח צה"ל. האמירה "ליד כל חייל צריך היום עורך דין" מעולם לא היתה כל כך נכונה ומדויקת כמו היום.

אך למעשה עורך דין צבאי לא מתעסק רק בתחומים בהם החייל מואשם בעבירות כנגד אזרחים או דברים דומים לאלה, אלא גם בעבירות פנים צבאיות. מיד נסביר במה מתעסק עורך דין מסוג זה, מי יכול לשמש בתפקיד וכיצד אנחנו יכולים להעסיק אחד כזה.

ראשית נציין שעורך דין צבאי איננו מי שעובד עם הפרקליטות הצבאית בהכרח, אלא מדובר בעו"ד מהמגזר הפרטי שיכול ומוסמך גם לעמוד בפני בית דין צבאי. אם אנחנו רוצים או אין לנו אפשרות כלכלית להעסיק עורך דין כזה, אזי שאנחנו יכולים בהחלט לקבל עורך דין מטעם הפרקליטות (בדומה לעורכי דין מהסנגוריה הצבאית). חשוב להבהיר, במקרים שמדובר בתביעות של גורמי חוץ נגד החייל על רקע התנהלותו או תפקודו בזמן השירות הצבאי, אזי שהצבא ימנה עורך דין מטעמו להגן על החייל.

תחומי המשפט בהם עו"ד צבאי מתעסק הם רבים ולמעשה מקיפים את כל מכלול החיים בצבא. החל מייעוץ לחשודים או נאשמים שעומדים בפני חקירות במשטרה הצבאית, הליכי דין משמעתיים, ועדות חקירה, בדיקות קצין, שיפוט בפני קצין בכיר ועוד. עורך דין צבאי עוזר גם במקרה של עבירות חמורות בין חיילים, למשל במקרים של הטרדות מיניות, בין החייל לרשויות הצבא למשל מול אכ"א, מול נציב קבילות חיילים וקצין תלונות הציבור, מול רשויות הצבא במקרה של אי רצון לשרת בצבא, בכל הקשור לייצוג בהליכים מנהליים כגון תנאי שירות, רקע רפואי, לימודים וכדומה.

עורך דין צבאי עומד לרשות החיילים בכל שלבי התהליך, החל משלב הייעוץ הראשוני וכלה בשלבי המשפט או התהליך המשמעתי עד לסיומו ואף מעבר לכך.הוא רשאי לעמוד בכל בית דין צבאי בארץ ובמידה ואין סיבה לכך אזי שהצבא לא יכול למנוע ממנו לייצג חייל או לעמוד לרשותו בכל זמן ובכל מקום.

כפי שאפשר להבין, חשוב מאוד ומומלץ לקחת עורך דין צבאי שאתם מכירים, אומנם בכל מקרה תוכלו להשתמש בסנגוריה צבאית, אך כמו בסנגוריה הציבורית במקרים אזרחיים, מדובר על עורכי דין שאינכם מכירים, לא יודעים את רמתם וניסיונם, ולרוב מדובר בעורכי דין שמטפלים בעשרות תיקים בו זמנית. ההמלצה שלנו היא להשתמש בעורכי דין מוכרים לכם שיכולים לטפל באופן אישי בתיק שלכם.

לסיום, כפי שאתם יכולים לראות החשיבות של עורכי דין צבאיים איננה נמדדת רק בתנאי חירום או מלחמה, אלא גם ובעיקר בימים רגילים, בדברים שלעיתים נראים לא חשובים, אך הם המהות של הצבא.

מוזמנים לקרוא בנוסף: רשלנות רפואית