המחלקה המסחרית

 

המחלקה המסחרית עוסקת בליטיגציה מסחרית-אזרחית מורכבת ובייעוץ לגופים עסקיים ולפרטים. לאורך השנים צברה המחלקה ניסיון עשיר בייצוג בכל הערכאות המשפטיות, בגישורים ובבוררויות בארץ ובחו"ל.

המחלקה עוסקת גם בעריכת חוזים, בהקמת חברות ובליווי וייעוץ שוטף לחברות.

הייעוץ והליווי של המחלקה המסחרית את לקוחותיה משתרעים על כל שלבי המחלוקת, החל מבניית התיק באמצעות איסוף מסמכים, דרך ניסוח כתבי הטענות, ניהול משא ומתן עד להגעה להסדר או בניהול התיק עד להכרעתו הסופית, כולל בערכאות הערעור.

המחלקה מעורבת גם בתביעות מורכבות בהן מעורבים עשרות תובעים כנגד עשרות נתבעים, לרבות בתביעות המוגשות כנגד רשויות מקומיות וכנגד גופים רגולטוריים שונים.

כמו כן, מטפלת המחלקה בסכסוכים עסקיים בין חברות או בין בעלי מניות ושותפים. המחלקה ניהלה ומנהלת תיקים מורכבים הקשורים בהפרות חוזים, בעשיית עושר ולא במשפט ובעלת התמחות בתחומי חוזים אחידים, מכרזים, חוזי בניה, חוזי תכנון ופיקוח, חוזי נאמנות, חוזי מתנה, חוזי ביטוח וחוזי בנקאות.

למחלקה ניסיון רב בתביעות בנושאי הפקעה ובנושאי מקרקעין, כמו גם בטיפול בעסקאות מקרקעין המתבטא הן בייזום פרויקטים נדל"ניים והן בליווי המשפטי של העסקאות.

למשרד ניסיון בתחום המשפט הבינלאומי-פרטי, כולל בניהול עסקאות ובהליכים הדורשים שיתוף פעולה בין משפטנים במדינות שונות ובטיפול וייצוג לקוחות בבוררויות בינלאומיות מורכבות.

המחלקה המסחרית מייצגת חברות ופרטים בתביעות מורכבות בגין פיצויים בעקבות נזקים הנגרמים להם כתוצאה מפעילויות בניגוד לדיני ההגבלים העסקיים. כחלק מעיסוק זה, עוסקת המחלקה גם בתביעות בגין נזקים כלכליים שונים ונזקים בגין מניעת רווח.

בעבר, ליוותה המחלקה המסחרית את פינוי ההתיישבות היהודית בסיני, בגוש קטיף ובצפון השומרון. ליווי זה כלל ליווי המתיישבים במו"מ לצורך ביצוע העתקה קהילתית ובהליכים המשפטיים השונים שהיו כרוכים בכך – בג"צ ההתנתקות, ייצוג בוועדות זכאות שונות והגשת תביעות נזק בשם גוף תשתיות (אשר נמנע ממנו לפנות את התשתיות אותן הותיר בשטח, בתביעה שאינה נשענת על העילות שנקבעו בחוק יישום תכנית ההתנתקות).

במסגרת זו, המשרד היה מעורב גם בניסוח החקיקה בעניין חוק פיצוי מפוני סיני, התשמ"ב-1982 ובעניין חוק יישום תכנית ההתנתקות, תשס"ה-2005.

מהי ליטיגציה מסחרית?

ליטיגציה מסחרית שייכת לתחום הליטיגציה האזרחית, וכוללת את הטיפול בכל סכסוך מסחרי, אשר הכרעתו כרוכה בהתדיינות מול ערכאות משפטיות, טריבונלים, ועדות, גופים רגולטוריים שונים, בוררויות, גישורים וגופים מעין שיפוטיים. ליטיגטור העוסק בליטיגציה מסחרית הוא עורך דין אשר ניחן בשלוש יכולות מרכזיות. ראשית, יכולות הבנת המארג העסקי שהוביל למחלוקת ובקיאות באורחות ובמנגנוני המסחר החלים על המקרה שלפניו. שנית, יכולות מילוליות גבוהות וכריזמה הניכרת בכשרון הופעה בפני הערכאות השיפוטיות, לצד הבנת הדינמיקה בין הצדדים להליך והגורם המכריע בו (שופט, בורר, יו"ר ועדה וכו'), יכולת אלתור וחשיבה מהירה, ומיומנויות בינאישיות גבוהות. ושלישית, על עורכי דין המתמחים בליטיגציה מסחרית לגלות בקיאות בדרך הטיעון המשפטי ובכללי הפרוצדורה האזרחית, לצד מומחיות בדין המהותי הרלבנטי.

עולם הליטיגציה המסחרית מקיף מערך תחומי עיסוק רחב ונפרש על פני הליכים משפטיים בפני כל הערכאות והטריבונאלים. החל במייצוג בסכסוכים עסקיים ומסחריים בין חברות וסכסוכים בין בעלי מניות ושותפים כולל בבוררויות ובהליכי גישור, עבור בתביעות בגין הפרות חוזים, תביעות בתחום החוזים האחידים, חוזים בתחום הבניה, התכנון והפיקוח, חוזי ביטוח, חוזי בנקאות וחוזי מתנה, וכלה בטיפול במחלוקות הנוגעות למקרקעין, לדיני ההגבלים העסקיים, לעסקאות בינלאומיות ולתחום המשפט הבינלאומי-פרטי.

אמנם ליטיגציה מסחרית נקשרת באופן מובהק לעיסוק בהופעות וטיעון בעל פה בפני מגוון ערכאות וגופים אך חשוב לזכור כי זהו תחום הכולל את כל שלבי התהליך הנוגעים לסכסוך המסחרי. על כן, ההתמחות בליטיגציה מסחרית דורשת יכולת ליווי מקצועי של הלקוח החל מהשלב הראשוני של בניית תיק הלקוח על ידי איסוף ראיות ומסמכים ותשאול העדים, דרך ניסוח רהוט ומשכנע של כתבי טענות, ועד ניהול משא ומתן, הגעה להסדר או פשרה, או ניהול התיק עד הכרעתו בערכאות כולל ערכאות ערעור.

עורכי דין העוסקים בליטיגציה מסחרית ניחנים בכישורים הבאים:
• ידע ובקיאות בדין המהותי והפרוצדורלי
• כושר ביטוי מעולה בכתב ובעל פה
• יכולות אנליטיות ולוגיות של הסקת מסקנות
• יכולת למזג בין חומרים משפטיים ועובדתיים מורכבים
• מיומנויות בינאישיות מצוינות
• הבנה וידע בטכניקות מחקר משפטי
• יכולת מיקוח וניהול משא ומתן

המחלקה המסחרית